Sztuczne słońce na stadionie

Lampy imitują światło słoneczne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od kilku miesięcy murawa stadionu przy ulicy Kałuży naświetlana jest specjalnymi lampami sodowymi. Lampy te imitują światło słoneczne, dzięki czemu boisko ma być w idealnym stanie na czerwcowe Młodzieżowe Mistrzostwa Europy do lat 21.

60 lamp sodowych o dużej mocy zamontowanych jest na specjalnej konstrukcji, którą bez większych problemów można przemieszczać po boisku. Dzięki temu osoby odpowiedzialne za utrzymanie murawy mogą wybierać miejsca, gdzie naświetlanie będzie trwało dłużej. Odpowiednie wykorzystanie lamp sprawi, że trawa na obiekcie będzie jednolita i nie trzeba będzie wymieniać najbardziej wyeksploatowanych fragmentów. Lampy budują silny korzeń, a zdrowa trawa ma większą zdolność samoregeneracji.

Jedna z kilku inwestycji

– Chcemy, by czerwcowe mecze Euro U-21 odbywały się w idealnych warunkach. Lampy działają każdego dnia, dzięki czemu murawa jest w coraz lepszej kondycji już na meczach domowych Cracovii – tłumaczy Dariusz Guzik, dyrektor ds. Marketingu i PR Cracovii.

Lampy kosztowały 458 tysięcy złotych i są własnością miasta. Będą mogły być wykorzystywane na innych miejskich obiektach. – To jedna z inwestycji potrzebnych do dostosowania stadionu do wymogów UEFA. Łączny koszt całego zadania wynosi około 1,2 miliona złotych netto – informuje Janina Pokrywa, dyrektor Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Krakowa.

W związku z mistrzostwami na obiekcie przy ulicy Kałuży zostały już odświeżone szatnie i zakupione dodatkowe kamery monitoringu oraz tablice do przeprowadzania zmian podczas meczu. Trzeba również przebudować trybunę dla mediów i stanowiska operatorów kamer i zamontować szersze bramki ewakuacyjne do wnętrza stadionu.

– Mistrzostwa się skończą, a profity z tych inwestycji będziemy czerpać przez kolejne lata, bo te inwestycje zostaną – podkreśla Janusz Kozioł, doradca prezydenta Krakowa do spraw sportu i pełnomocnik do spraw Euro 2017.

Najważniejsza impreza w historii

Przy ulicy Kałuży 1, gdzie w piłkę gra się od 1912 roku, 30 czerwca odbędzie się finał Młodzieżowych Mistrzostw Europy do lat 21, a wcześniej półfinał i trzy mecze grupy C. Obecny stadion został oddany do użytku jesienią 2010 roku.

– Latem czeka nas najważniejsza impreza w historii obiektu. Wespół z miastem robimy wszystko, by pod każdym względem być jak najlepiej przygotowani do mistrzostw – zapewnia Dariusz Guzik z Cracovii.

 

 

 

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne