Miasto kupiło lampy sodowe do naświetlania trawy

Stadion Cracovii fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W czerwcu w Krakowie odbędą się mecze Mistrzostw Europy piłkarzy do lat 21. By murawa była w tym czasie idealna, miasto kupiło za 458 tysięcy złotych 60 lamp sodowych o dużej mocy, które imitują światło słoneczne. – Urządzenie jest własnością miasta, więc będzie mogło być wykorzystywane także na innych miejskich stadionach i obiektach – mówi Jacek Bartlewicz, koordynator organizacyjny turnieju.

Poprawią jakość i przedłużą żywotność

Obecna murawa na stadionie przy ulicy Kałuży jest nowa. Klub wymienił ją w czerwcu ubiegłego roku przed debiutem w eliminacjach Ligi Europy. Poprzednia płyta miała dwa lata, ale była mocno wyeksploatowana i piłkarze często na nią narzekali. W przypadku stadionu Cracovii stałym problemem jest słaby dostęp do światła dziennego części murawy od strony trybuny głównej, najwyższej na obiekcie. To pas o szerokości około 20 metrów. Problemy nasilają się jesienią, zimą i wiosną. Urządzenie będzie również wykorzystywane do pielęgnacji murawy przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, kiedy przy napiętym kalendarzu rozgrywek trawnik narażony jest na duże zniszczenia.

– Dzięki naświetleniu uzyskamy jednolitą murawę bez konieczności jej częściowej wymiany. Pozwoli to na utrzymanie stadionu w pełnej gotowości dla rozgrywek grupowych i Mistrzostw Europy do lat 21, o co zabiega UEFA. Warto wskazać, że lampy przyspieszające wegetację trawy sprawią, że oprócz poprawy jakości samej murawy, przedłużona będzie jej żywotność. Tym samym rzadziej trzeba będzie ją wymieniać – informuje Jacek Bartlewicz.

– Lampy budują silny korzeń, a to oznacza zdrową, stabilną trawę, z większą zdolnością do samoregeneracji – powiedział przy okazji takich zabiegów na stadionie w Poznaniu Grzegorz Szulczyński, greenkeeper Lecha.

Zakupiony przez miasto zestaw składa się z 60 lamp sodowych i sześciu ramion. Jednorazowe ustawienie pozwala na naświetlanie fragmentu boiska o wymiarach około 22x15 metrów.  – Koszt zakupu wyniósł 458 tysięcy złotych brutto, ale miasto odzyskało kwotę podatku VAT – mówi Jan Machowski z biura prasowego magistratu.

Urządzenie jest własnością miasta i w razie potrzeby może być używane na innych miejskich stadionach i obiektach.

Co trzeba kupić lub zrobić

Odświeżenie szatni, przebudowa trybuny dla mediów i stanowiska dla kamer, poprawa bezpieczeństwa (dodatkowe kamery monitoringu i instalacja większych bramek prowadzących z trybun na murawę), zakup tablic i lamp sodowych ma łącznie kosztować około 1,2 miliona złotych.

Janusz Kozioł, doradca prezydenta do spraw sportu i pełnomocnik do spraw mistrzostw: – Wszystko, to będzie służyło nie tylko podczas ME, ale również w kolejnych latach. Trzeba podkreślić, że za przyznanie nam imprezy nie musieliśmy płacić milionów, jedynie każde miasto zdecydowało się przeznaczyć po 100 tysięcy złotych na wspólną promocję.

Mistrzostwa potrwają od 16 do 30 czerwca. Mecz odbędą się w sześciu polskich miastach: Krakowie, Bydgoszczy, Gdyni, Kielcach, Lublinie oraz Tychach. Pod Wawelem zaplanowane są trzy mecze grupy C, jeden z półfinałów i wielki finał.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne