Manchester United zagra w Krakowie. „Będzie się można pochwalić w szkole”

Konferencja zapowiadająca Krakowski Festiwal Piłkarski fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Drużyny młodzieżowe znanych klubów, m.in. Manchesteru United, Heerenven, Dynama Kijów i czołowych akademii w Polsce, będą rywalizowały razem z zespołami z naszego miasta i okolic w ramach Krakowskiego Festiwalu Piłkarskiego. Pierwsze rozgrywki już w ten weekend zorganizuje Cracovia. Przedsięwzięcie finansowo wspiera miasto, które chce w ten sposób promować Młodzieżowe Mistrzostwa Europy U-21.

Ograć Manchester United i zobaczyć gwiazdy przy Kałuży

Promocja młodzieżowego Euro to nie tylko spoty reklamowe, banery, plakaty i tramwaje oklejone w barwy mistrzostw. Miasto chce, by po turnieju zostało w Krakowie coś trwałego - coroczny cykl turniejów dla tych, którzy marzą o wielkiej karierze lub po prostu chcą aktywnie spędzać czas. Krakowski Festiwal Piłkarski był już organizowany w 2016 roku i wzięło w nim udział ponad dwa tysiące młodych piłkarzy. W zbliżających się sześciu turniejach wystąpią prawie trzy tysiące dzieci i młodzieży od 7 do 16 lat.

– Festiwal ma służyć przede wszystkim krakowskim dzieciom i młodzieży, przy okazji zachęcić je do uprawiania sportu przez pokazanie turnieju i zawodników na poziomie. W przypadku Euro U-21 człon „młodzieżowe” niekoniecznie jest najważniejszy, bo w sześciu miastach zobaczymy gwiazdy, które mają po 23 lata i grają w najlepszych klubach Europy. Przyjedzie do nas m.in. Manchester United. Dzieci nie tylko będą mogły się skonfrontować z tak znanym zespołem, co w ostatnich latach nie oznaczało porażki i wypadaliśmy bardzo dobrze. Później dzieciaki będą się mogły tym pochwalić w domu i szkole – mówi Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. sportu i Euro U-21.

W ramach Krakowskiego Festiwalu Piłkarskiego odbędzie się sześć imprez. Pięć z nich miasto wspiera, a organizują je – przeważnie od wielu lat – kluby i akademie działające w mieście. Magistrat przekaże oficjalne piłki mistrzostw, którymi będą rozgrywane spotkania turniejów, finansowo wesprze każdy z nich i ufunduje bilety na mecze Euro dla najlepszych ekip. – Patrząc na budżety, to wkład finansowy miasta jest znaczący – zaznacza Janusz Kozioł.

Zawodami, które w całości zorganizuje miasto, jest Turniej Orlików Wydziału Sportu. – Mecze będą rozgrywane 9 i 10 czerwca i będą częścią naszego festiwalu sportu, podczas którego zaprezentujemy całą, bezpłatną sportową ofertę Krakowa – tłumaczy Barbara Mikołajczyk, dyrektor Wydziału Sportu UMK.

Terminy turniejów w ramach Krakowskiego Festiwalu Piłkarskiego:

13-14.05.2017 Cracovia

26-28.05.2017 Wisła

4.06.2017 Siemacha

9-11.06.2017 Akademia Piłkarska 21

10-11.06.2017 Turniej Orlików Wydziału Sportu UMK

16-17.06.2017 Bronowianka

Marek Konieczny, Akademia Piłkarska 21: Nasz turniej zorganizujemy już po raz ósmy, w tym roku odbędzie się na obiektach Podgórza Kraków przy ulicy Dekerta i wystąpi w nim 12 zespołów z rocznika 2006. Zaprosiliśmy Jagiellonię Białystok, Lechię Gdańsk, Ruch Chorzów, Zagłębie Lubin, Widzew Łódź, Manchester United, Dynamo Kijów, Dynamo Zagrzeb, Heerenven, FC Nantes i szkółkę Barcelony.

9 czerwca zorganizujemy uroczyste losowanie. W tym roku odbędzie się na placu przed Galerią Krakowską, w poprzednich edycjach miało miejsce m.in. na stadionie Wisły i niedaleko Wawelu. 10 i 11 czerwca gramy do około godziny 13-14, a następnie zabieramy gości na Rynek Główny i do Wieliczki, by promować nasze miasto i region.

Zagraniczne drużyny chcą do nas przyjeżdżać i musimy wprowadzić selekcję, bo zgłoszeń jest więcej. Koszty organizacji są duże, dlatego serdecznie dziękujemy miastu i naszemu sponsorowi, firmie Murapol, za pomoc.

Andrzej Szymik, Bronowianka: W tym roku od 16 do 17 czerwca odbędzie się druga edycja naszego turnieju dla piłkarzy z roczników 2007 i 2008. Zagra dwanaście zespołów w każdej kategorii. Wystąpią drużyny z Krakowa i okolic oraz dwie zagraniczne: FAMT Presov i Pogoń Lwów lub zespół z Popradu.

Po pierwszym dniu rozgrywek wyłaniamy najlepszych sześć zespołów, które grają o podium w „Lidze Mistrzów”, a zespoły z niższych miejsc w „Lidze Europy”.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne